Nieuwe regionale arbeidsmarktprognoses: 2880 fte tekort in 2029

13 maart 2025

Voion heeft de regionale arbeidsmarktanalyses geüpdatet in het Scenariomodel VO met de laatste data van Centerdata. Scholen krijgen hierdoor inzicht in de ontwikkeling van werkgelegenheid en personeelstekorten.

Naar verwachting daalt de werkgelegenheid voor leraren en directeuren in het voortgezet onderwijs tussen 2024 en 2029 met 3,6 procent. Dit komt vooral door dalende leerlingaantallen. Met name in de regio’s Twente, Drenthe/Overijssel, Friesland en de Achterhoek daalt de werkgelegenheid sterk. Daarentegen stijgt de werkgelegenheid in de regio’s Gooi en Vechtstreek, Almere, FoodValley en Haaglanden de komende jaren naar verwachting.

Toch wordt in veel regio’s een tekort aan leraren verwacht. Het tekort ontstaat door onder andere de uitstroom van (oudere) leraren en een beperkte instroom in de sector. Landelijk wordt een tekort van 2.880 fte in 2029 verwacht. Met name in de regio’s Noord-Holland en stad Amsterdam worden grote tekorten voorzien.

Landelijk kan naar verwachting 4,7 procent van de totale werkgelegenheid in 2029 niet vervuld worden. De relatieve onvervulde vraag in Zaanstreek/Waterland zal naar verwachting het grootst zijn, namelijk 7,6 procent in 2029. In regio Midden-Limburg ligt de relatieve onvervulde werkgelegenheid met 3,1 procent het laagst.

Bevoegd gegeven lessen

Niet elk vak krijgt te maken met een tekort aan leraren. Landelijk zullen de grootste tekorten in absolute zin worden verwacht voor de vakken Nederlands, wiskunde, Frans, Duits, Frans, natuurkunde en scheikunde. Vanwege het lerarentekort is er niet altijd een bevoegde leraar beschikbaar. Soms worden lessen dan gegeven door iemand zonder de juiste bevoegdheid. Als de persoon die voor de klas staat onbevoegd is, kan het zijn dat deze wel benoembaar is op grond van een uitzonderingspositie, bijvoorbeeld onderbevoegd, zij-instomer of omscholer die de opleiding nog niet heeft afgerond. Landelijk wordt 86 procent van de lessen gegeven door een bevoegde leraar.

Inzicht op regionaal-, bestuurs-, school- of vestigingsniveau

Het Scenariomodel-VO geeft inzicht in de personeelsontwikkeling op bestuurs-, school-, vestigings- of teamniveau voor de komende jaren. Dit instrument zet leerlingenprognoses op basis van cijfers van DUO, het CBS en het Planbureau voor de leefomgeving af tegen geanonimiseerde personeelsgegevens van een school. Zo wordt per vak en/of functie duidelijk of er in de toekomst sprake zal zijn van over- of ondercapaciteit. Ook is het mogelijk dat scholen gezamenlijk en/of op regionaal niveau een strategische personeelsplanning maken.
Voion biedt (kosteloze) ondersteuning bij het gebruik van het Scenariomodel VO: scenariomodelvo@caop.nl.